The Lollapalooza festival features music on several stages in Grant Park, along with theatrical performances, interactive gaming, and children’s activities. Admission for each day is $65, and a limited number of three-day passes are available at $150. For more info call 866-915-6552 or go to www.lollapalooza.com.

FRIDAY 4

AMD Stage

11:15 Last Band Standing runner-up

Noon Ghostland Observatory

1:00 Husky Rescue

2:15 M’s

3:30 Mute Math

5:00 Mates of State (see the Treatment)

BMI Stage

11:15 Bon Mots

12:30 Cameron McGill & What Army

1:45 Makeshifte

3:00 Kelley Stoltz

4:15 Jon McLaughlin

Kidz Stage

11:30 Scribble-Monster

12:15 Asheba

1:15 KidTribe

2:15 Alvin Ailey Dance Camp

3:15 Blisters

Adidas-Champs Stage

11:45 Deadboy & the Elephantmen

1:30 Aqualung

3:30 Stars

5:30 Iron & Wine

7:30 Sleater-Kinney

Q101 Stage

11:45 Sound Team

1:30 Cursive

3:30 Editors

5:30 Secret Machines

7:30 Violent Femmes

PlayStation Stage

Noon Midlake (see the Treatment)

1:00 Anathallo

2:15 Ohmega Watts

3:30 Jeremy Enigk

5:00 Lady Sovereign

AT&T Stage

12:30 Subways

2:30 Panic! at the Disco

4:30 Umphrey’s McGee

6:30 Raconteurs

:30 Ween

Bud Light Stage

12:30 Blue October

2:30 Eels

4:30 Ryan Adams

6:30 My Morning Jacket

:30 Death Cab for Cutie

SATURDAY 5

BMI Stage

11:15 Musical Outfits

12:30 St. James

1:45 Lanz

3:00 Elvis Perkins

4:15 Kill Hannah

Q101 Stage

11:15 Last Band Standing winner

Noon Be Your Own Pet

1:30 The Go! Team (see the Treatment)

3:30 Wolfmother (see the Treatment)

5:30 Smoking Popes

7:30 New Pornographers

Kidz Stage

11:30 Scribble-Monster

12:15 Candy Band

1:15 Ella Jenkins with Asheba

2:15 Justin Roberts

3:15 Chutzpah

3:45 Justin Roberts

Adidas-Champs Stage

11:45 Matt Costa

1:30 Feist

3:30 Calexico

5:30 Dresden Dolls

7:30 Thievery Corporation

AMD Stage

Noon Rainer Maria

1:00 Cold War Kids

2:15 Oh No! Oh My!

3:30 Particle

5:00 Disco Biscuits

PlayStation Stage

Noon Sa-Ra Creative Partners (see the Treatment)

1:00 Sybris

2:15 Peeping Tom

3:30 Lyrics Born

5:00 Blackalicious

AT&T Stage

12:30 Living Things

2:30 Coheed and Cambria

4:30 Gnarls Barkley (see the Treatment)

6:30 Common

:30 Kanye West

Bud Light Stage

12:30 Nada Surf

2:30 Built to Spill (see the Treatment)

4:30 Sonic Youth c

6:30 Flaming Lips

:30 Manu Chao c

SUNDAY 6

BMI Stage

11:15 Katie Todd Band

12:30 Catfish Haven

1:45 Manchester Orchestra

3:00 Moses Mayfield

4:15 Assassins

Kidz Stage

11:30 The Paul Green School of Rock All-Stars

12:15 Perry Farrell & Peter DiStefano

1:15 Candy Band

2:15 Q Brothers & Chutzpah

3:15 Asheba

Adidas-Champs Stage

11:45 Mucca Pazza

1:30 Frames

3:30 Andrew Bird

5:30 Poi Dog Pondering

7:30 Blues Traveler

Q101 Stage

11:45 Office

1:30 The Hold Steady

3:30 30 Seconds to Mars

5:30 She Wants Revenge

7:30 Broken Social Scene

PlayStation Stage

Noon Trevor Hall

1:00 Burden Brothers

2:15 Hot Chip

3:30 Pepper

5:00 Reverend Horton Heat

AMD Stage

Noon What Made Milwaukee Famous

1:00 Manishevitz

2:15 Benevento-Russo Duo

3:30 New Amsterdams

5:00 Of Montreal

AT&T Stage

12:30 Sparta

2:30 Ben Kweller

4:30 Matisyahu

6:30 Queens of the Stone Age

:15 Red Hot Chili Peppers

Bud Light Stage

12:30 Redwalls

2:30 Nickel Creek

4:30 Shins

6:30 Wilco

Art accompanying story in printed newspaper (not available in this archive): photo/Cass Bird.